مهاجرت تحصیلی به آلمان

در سالهای اخیر، بسیاری از مهاجران به کشور آلمان با اخذ ویزای تحصیلی و کاری مهاجرت کرده اند. در این میان، علاقمندان بیشتر به مهاجرت تحصیلی به آلمان روی میآورند و این کشور را برای تحصیل مناسب میدانند. در این مقاله، به بررسی مهاجرت تحصیلی به آلمان میپردازیم و شرایط لازم برای این نوع مهاجرت را بصورت جامع بررسی میکنیم.

 

آلمان، یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین کشورهای اروپا با اقتصاد بسیار قوی است که هفتمین کشور بزرگ قاره اروپا محسوب میشود. واحد پول مورد استفاده در این کشور یورو است و تعداد جمعیت آن حدود ۸۰ میلیون نفر است.

آلمان، یکی از ۵ کشوریست که تحصیل در آن به صورت رایگان امکانپذیر است و برای همین، جذابیت بسیاری برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره در این زمینه، میتوانید با دفاتر ما تماس حاصل بفرمایید.

مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان

به دلیل اینکه نظام تحصیلی کشور آلمان به صورت کاملا رایگان ارائه می شود و هیچ هزینه ای برای دانشجویان در این کشور وجود ندارد، بیشتر مهاجرت هایی که به آلمان انجام می شود، از طریق تحصیل است. با این حال، باید به این نکته توجه کرد که تحصیل در آلمان کاملا رایگان نیست و هر دانشجویی باید سالیانه مبلغ بسیار کمی را به دانشگاه پرداخت کند. این مبلغ حداقل ۳۰۰ یورو می باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره شرایط و هزینه های تحصیل در آلمان، می توانید با وکلا و یا مشاوران  یونی ویزا تماس بگیرید.

در دانشگاههای آلمان، زبان تحصیل آلمانی است که به داشتن مدرک زبان آلمانی با سطوح متفاوت در مقاطع مختلف، احتیاج است؛ اما اگر دارای مدرک زبان انگلیسی باشید، میتوانید

در دانشگاههای غیر رایگان آلمان نیز تحصیل کنید.

دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان، مستلزم داشتن وقت از سفارت این کشور است که ممکن است مدت انتظار برای متقاضیان ایرانی بین ۱۸ تا ۲۴ ماه باشد. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم. به علاوه، قبل از بررسی این شرایط، بهترین دانشگاههای برتر آلمان را معرفی میکنیم.

1 – دانشگاه فنی مونیخ

۲ – دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

۳ – دانشگاه هایدلبرگ

۴ – دانشگاه پزشکی برلین

۵ – دانشگاه هومبولتبرلين

۶ – دانشگاه توبینگن

۷ – دانشگاه بن

۸ – دانشگاه آزاد برلین

۹ – دانشگاه وستفلیشه آخِن

۱۰ – دانشگاه فرایبورگ

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع لیسانس:

برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان، شما نیاز به داشتن مدارک معتبر دیپلم و پیش دانشگاهی دارید. گرفتن پذیرش تحصیلی در آلمان، بدون داشتن این مدارک امکان پذیر نیست. دوره کارشناسی در این کشور، شش ترم است که حداقل سه سال زمان را برای دریافت مدرک نیاز دارد. در دانشگاه های علوم کاربردی، به دلیل وجود دوره های عملی، مقطع کارشناسی ۶ تا ۷ ترم است. با این حال، در دانشکده های هنر و موسیقی، مدت زمان تحصیل برای کارشناسی به مدت ۴ سال و ۸ ترم است. همچنین، با حضور در آکادمی های حرفه ای و آموزشی، می توانید مدت زمان تحصیل خود را به سه سال کاهش دهید.

در کشور آلمان، شما مجاز به کار پاره وقت به مدت حدود ۲۰ ساعت در هفته هستید. همچنین، بعد از ورود به این کشور، باید به سطح B2 در زبان آلمانی برسید و سطح مدرک زبان خود را ارتقا دهید.

شرایط لازم برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان:

 1. داشتن حداقل ۱۸ سال سن
 2. ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر
 3. داشتن مدرک زبان در سطح B1 و ارتقاء آن به سطح B2.
 4. داشتن تمکن مالی برای یک سال زندگی در کشور آلمان

همچنین، در صورتی که در کنکور سراسری قبول شده و پذیرش یکی از دانشگاه های ایران را نیز گرفته باشید، با ارائه مدرک قبولی خود می توانید شرایط تحصیلی خود را برای تحصیل در آلمان تسهیل نمایید. لازم به ذکر است که از سال اخذ دیپلم شما باید حداکثر ۴ یا ۵ سال گذشته باشد؛ در غیر این صورت ممکن است مهاجرت تحصیلی شما قابل قبول نباشد.

اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع لیسانس برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان، متقاضیان باید برای ورود به موسسات آموزشی در کشور آلمان، مدرک Abitur یا Fach GebundeneHochschulreife و یا معادل خارجی این مدارک را به همراه داشته باشند. در صورتی که مدارک شما در سیستم آلمان قابل اعتبار سنجی نباشد، شما باید در دوره آماده سازی و امتحان ورودی شرکت کنید.

قبل از ورود به موسسات عالی آموزشی آلمان مثل دانشکده های هنر و رشته های ورزشی، شما باید در امتحان پذیرش این موسسات نمره قبولی را به دست آورید. همچنین، برای تمام رشته های تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آلمان، زبان آلمانی استفاده می شود. بنابراین، دانشجویان بین المللی باید مهارت زبان آلمانی و مدرک بین المللی زبان را داشته باشند تا بتوانند در این دانشگاه ها و موسسات عالی آموزشی تحصیل کنند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع فوق لیسانس

یکی از شرایط اساسی برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان، ارائه مدرک لیسانس از دانشگاههای معتبر و مورد تایید آلمان است. با این حال، باید توجه داشت که دانشگاههای پیام نور و علمی کاربردی در آلمان کمترین اولویت را برای پذیرش داوطلبان دارند و بنابراین بهتر است مدرک لیسانس دریافتی از این دانشگاهها نباشد. مدت زمان تحصیل برای مقطع فوق لیسانس در آلمان بین ۱ تا ۲ سال متغیر است و به رشته تحصیلی دانشجویان بستگی دارد. همچنین، داوطلبانی که دوره تحصیلی آنها کمتر از ۴ تا ۵ سال است، میتوانند برای مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام نمایند. لازم به ذکر است که دانشجویانی که مدرک لیسانس آنها در کشور آلمان صادر نشده است، باید آن را به وسیله دفتر بین المللی (این یعنی چی؟) آلمان بررسی و تایید کنند.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش در آلمان در مقطع فوق لیسانس

 1. مدرک زبان آلمانی،
 2. پاسپورت،
 3. اصل تمامی مدارک تحصیلی که ترجمه شده باشد همراه با ریز نمرات آنها،
 4. انگیزنامه،
 5. تمکن مالی،
 6. رزومه کاری در صورت داشتن سابقه کار،
 7. نمره آیلتس حداقل ۶ و نیم یا معادل تافل،
 8. توصیه نامه.

همچنین، برای ورود به برخی از رشته های هنر، امتحان ورودی برگزارمیشود که باید در آن شرکت کنید.

برای مهاجرت تحصیلی در مقطع فوق لیسانس به آلمان، نیاز به مدرک زبان دارید که می تواند با توجه به رشته و دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید آلمانی یا انگلیسی باشد. اگر می خواهید به زبان آلمانی در مقطع فوق لیسانس تحصیل کنید، باید حداقل مدرک زبان آلمانی شما در سطح A1 باشد.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکترا

اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، یک فرایند نسبتًا پیچیده و البته غیر قابل اجتناب است. برای رسیدن به این هدف، ارائه رزومهای قوی و جذاب به منظور یافتن یک استاد راهنمایی مناسب، بسیار حیاتی است. پس از شناسایی استاد مناسب، برگزاری جلسه مصاحبه با وی الزامیست. در صورت قبولی در مصاحبه با استاد راهنما، می توان پذیرش برای تحصیل در مقطع دکترا را اخذ کرد.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در آلمان حدود چهار سال است. سابقه تحصیلی قوی شامل داشتن سابقه تحقیقاتی و پژوهشی، داشتن معدل بالا در مقطع لیسانس، داشتن مقالاتISI ، مدرک زبان در سطوح بالا، داشتن توصیه نامه و انگیزه نامه است.

امکان تحصیل در مقطع دکتری در آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی وجود دارد. در صورتی که قصد دارید به زبان آلمانی تحصیل کنید، مدرک زبان شما باید حداقل در سطح C1 باشد. همچنین، در صورتی که قصد دارید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، علاوه بر مدارک آیلتس یا تافل، معمولا بایستی مدرک زبان آلمانی A2 را نیز به سفارت ارائه بدهید.